Meet the Petite Mini Emerald Melrose: an extension of our Petite watch collection—but shrunk down to irresistibly chic proportions. Taking design cues from our Quadro Mini watches, the emerald sunray dial is framed by an inner circle ring, a detail that adds just a touch of extra elegance. The rose gold mesh strap is interchangeable, so you can effortlessly mix and match your style to the mood.
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel with PVD plated Rose Gold |
| Case Color | Rose Gold |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Rose Gold |
| Movement | Japanese Quartz |
| Warranty | 2 Years |
| Function | 2 Hands |
| Case Thickness | 6mm |
| Water Resistance | 3 ATM |
| Strap Width | 6mm |
| Case Size | 19mm |