With vintage-inspired design details—like the Roman numeral dial and blue steel hands—this version of our gold Petite watch strikes just the right balance between old-school and trending now. Features an interchangeable black strap made from genuine leather.
| Case Material | Stainless Steel (316L) with PVD plated |
| Case Color | Rose Gold |
| Strap Material | Leather |
| Strap Color | Black |
| Movement | Quartz |
| Warranty | 2 Years |
| Function | 2 Hands |
| Case Thickness | 6mm |
| Water Resistance | 3 ATM |
| Strap Width | 12mm |
| Case Size | 28mm |