SMALL IN SIZE. BIG ON PERFORMANCE.
Edge 550 is the compact GPS cycling computer featuring a vivid color display with buttons to give you the right insights, guidance and fueling advice to perform better than ever. Some training and performance features require a compatible heart rate monitor, power meter or both.
Vivid Color Display
Shows maps and stats in stunning detail.
Smart fueling alerts
Stay fueled on a ride with notifications when it’s time to hydrate or eat.
Groupride
See in-ride leaderboards for climbs and real-time data compared to other riders.
Real-time weather
Monitor the weather, and make more informed decisions in-ride with radar and wind direction overlays.
| Dimension | 54.6 x 92.2 x 16.8 mm |
| Weight | 110 g |
| Water rating | IPX7 |
| Display Type | Liquid Crystal |
| Display Size | 2.7" diagonal |
| Display resolution | 420 x 600 pixels |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Battery life | Up to 12 hours (demanding use) Up to 36 hours battery saver mode |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 32 GB (internal memory only) |
| Waypoints/favorites/locations | 200 |
| Navigation Routes | 100 courses |
| History | up to 200 hours |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+, Wi-Fi |
| Smartphone compatibility | iPhone, Android |