What If Every Run Was A Podium-worthy Performance? And From Training Readiness, You Knew You Were Primed To Reap The Rewards? With The Forerunner 965 Smartwatch, Stats And Insights Will Be Lit Up On A Colorful Amoled Display. And Soon, You Too Will Be Standing In The Light.
General |
|
| Lens Material | Corning® Gorilla® Glass 3 DX |
| Bezel Material | Titanium |
| QuickFit watch band compatible | (22 mm compatible) |
| Strap material | silicone |
| Physical size | 47.2 x 47.2 x 13.2 (mm) Fits wrists with a circumference of 135-205 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Display Size | 1.4" (35.4 mm) diameter |
| Display resolution | 454 x 454 pixels |
| Display Type | AMOLED Optional Always-On Mode |
| Weight | 53 g |
| Water rating | 5 ATM |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 23 days GPS-only mode without music: Up to 31 hours SatIQ (Autos elect) GNSS mode: Up to 22 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band: Up to 19 hours GPS-Only GNSS mode with music: Up to 10.5 hours SatIQ (Autos elect) GNSS mode with music: Up to 9.5 hours All-Systems GNSS mode + Multi-Band with music: Up to 8.5 hours *Battery life will vary depending upon usage and selected performance mode. |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 32 GB |