MISSION-READY
Customized weight setting to analyze weighted training.
Built-in Speaker And Microphone
BUILT-IN FLASHLIGHT
To help guide your way in low-light conditions.
REACH NEW DEPTHS
With a 40-meter dive rating.
BUILT FOR THE MISSION
Rise above with tactix 8. It’s the ultimate tactical smartwatch, featuring a stunning AMOLED display, titanium bezel, sapphire lens and a 40-meter dive rating.
| Lens Material | Sapphire crystal |
| Bezel Material | Titanium with Cerakote coating |
| Case Material | Fiber-reinforced polymer with titanium rear cover |
| QuickFit watch band compatible | included (26 mm) |
| Strap Material | Silicone |
| Physical Size |
51 x 51 x 14.7 mmFits wrists with the following circumference: Silicone Band: 127-210 mm UltraFit Band: 127-225 mm Leather Band: 135-213 mm Metal Band: 135-225 mm
|
| Touchscreen | Yes |
| Color display | Yes |
| Display Size | 1.4” (35.56 mm) diameter |
| Display resolution | 454 x 454 pixels |
| Display Type | AMOLED |
| Weight | 94 g (case only: 66 g) |
| Water rating | 10 ATM |
| Battery life | Smartwatch: Up to 29 days (13 days always-on) Battery Saver Watch Mode: Up to 41 days GPS Only: Up to 84 hrs (65 hours always-on ) All Satellite Systems: Up to 68 hrs (54 hours always-on) All Satellite Systems + Multi-band: Up to 62 hours (49 hours always-on)* All Satellite Systems + Music: Up to 18 hours Max Battery GPS: Up to 145 hours Expedition GPS: Up to 31 days*Assuming typical use with SatIQ technology |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 32 GB |