VENU X1 SETS THE TREND
Venu X1 fuses practical features you need in a smartwatch with lightweight materials and advanced health and fitness features. When it’s time to train, recover or explore — trust this smartwatch to take you there.
OUR BIGGEST DISPLAY
Easy-to-read 2-inch Display | Scratch-resistant Sapphire Lens
Our Thinnest Watch Case
Sleek | Lightweight | Titanium Caseback
Peak Performance Is Yours
24/7 Health And Wellness Monitoring | Advanced Training Features
Make It Shine
Built-in LED Flashlight
Let Your Passions Prevail
More Than 100 Sports Apps And Built-in Mapping
Make And Take Calls1
Built-in Speaker And Microphone | Voice Commands
| Strap material | Nylon |
| Lens Material | Sapphire Crystal |
| Case material | Fiber-reinforced polymer with titanium caseback |
| Physical size | 41 x 46 x 7.9 mm Fits wrists with a circumference of 140-230 mm |
| Weight | 34 g (40 g with ComfortFit band) |
| Display Size | 2" (51.2 mm) diagonal; 1,304 sq mm display area |
| Display resolution | 448 x 486 pixels |
| Battery type | Lithium ion |
| Battery life | Smartwatch mode: Up to 8 days (2 days display always-on) Battery Saver Smartwatch mode: Up to 11 days GPS-Only GNSS mode: Up to 16 hours All-Systems GNSS mode: Up to 14 hours All-Systems GNSS mode with music: Up to 7 hours |
| Charging method | Garmin proprietary plug charger |
| Memory/History | 32 GB |
| Display type | AMOLED (optional always-on mode) |
| Battery life (smartwatch mode) | Up to 8 days |
| Water rating | Swim, 5 ATM |