The Freediver Ember is your perfect dive companion, designed for those who seek adventure beneath the warm, tropical waters. With its vibrant orange dial, it captures the essence of golden hour light, illuminating the ocean’s hidden treasures. The watch mirrors the rush of exploring sunlit reefs and hidden lagoons, while not following the tides, but sparking them. Strap it on, and let the depths of the sea ignite your next great adventure.
| Glass | Sapphire Crystal with Anti-reflective coating |
| Dial Color | Orange |
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Bezel | Stainless Steel With Black Aluminum Ring |
| Case Color | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Movement | Automatic NH35 |
| Warranty | 2 Years |
| Dial Features | 3 Hands, Date Display |
| Case Size | 43.5mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Caseback | Solid screwed & Engraved with image of Free Diver |
| Crown | Stainless Steel Screw down Crown |
| Water Resistance | 200m Pressure Tested |
| Clasp | Milled Deployment Clasp |