Get back in the groove
We’re deeply proud to bring you this 1972 blast from the past expanding our Q Timex Reissue story. This archival quartz watch delivers boldness from every angle, boasting a gold-tone tonneau case profile, 43mm long and 39mm wide, with all-around polished finishing. You’ll also find our usual attention to detail with dimensional floating hour markers that hover above the striking-red dial and a polished handset to match, plus a period-perfect domed acrylic crystal on top. As for your story and the new watch you’re sporting, we say sit back and let the record play on for a little while. We’ll catch you on the flip side.
| Glass | Acrylic Crystal |
| Dial Color | Burgundy |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Color | Gold |
| Strap Material | Leather |
| Strap Color | Black |
| Local Warranty | 1 Year |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50m |
| Function | 3 Hands, (Hours, minute, seconds) |
| International Warranty | 1 Year |
| Case Size | 39mm |
| Case height | 15mm |